Lovetotravel.pl Przewodnik turystyczny |
Strona główna
|
Europa | Azja | Ameryka Południowa | Ameryka Północna | Australia | Afryka |
W Danii w ciągu całego roku obchodzone są święta państwowe i religijne, oraz święta wynikające z tradycji. Po Nowym Roku Duńczycy oddają się zabawom karnawałowym i przygotowują do zapustów (Fastelavn). Zapusty są czasem oczekiwania na nadejście postu i przypadają na 49 dni przed Wielkanocą.
Św. Marcin z Tours Wielkanoc Zgodnie ze zwyczajem w ten dzień dzieci przebierają się w wymyślne kostiumy i uderzają w beczkę. Tradycyjną potrawą przyrządzaną wówczas jest Fastelavnsbolle, czyli okrągłe ciastko z lodami i kremem. Wkrótce potem nastaje czas Wielkanocy (Påske), świąt spędzanych w gronie rodziny, która obdarowuje się wielkanocnymi czekoladowymi jajkami, symbolizującymi płodność. 1 maja w całej Danii obchodzone jest Święto Pracy, popularnym miejscem spotkań w ten dzień jest park Fælledparken w Kopenhadze; a 7 tygodni po Wielkanocy (w maju lub czerwcu) wypadają Zielone Świątki, które trwają dwa dni i upamiętniają Zesłanie Ducha Świętego. Na czerwiec przypada Dzień Konstytucji (5.VI) upamiętniający podpisanie pierwszej demokratycznej konstytucji Danii w 1849 r.; oraz Wieczór Świętojański wywodzący się z tradycji pogańskiej, podczas którego zapalane są ogniska i palone kukły czarownic. Noc Świętojańska upamiętnia też urodziny Św. Jana Chrzciciela. Dzień św. Marcina z Tours 10 listopada obchodzony jest Dzień św. Marcina z Tours. Legenda głosi, że ów święty był zmuszany do zostania biskupem, uciekając przed pościgiem schował się w stodole, jednak zgiełk spowodowany przez gęsi zdemaskował zbiega. Duńczycy aby „się zemścić” jedzą tego dnia pieczone kaczki. Obchody urodzin rodziny królewskiej Wyjątkowymi dniami w Danii są obchody urodzin poszczególnych członków rodziny królewskiej, i tak: 16 kwietnia świętuje się urodziny królowej Małgorzaty II, 29 kwietnia urodziny księżnej Benedikte, 26 maja księcia Frederika, 7 czerwca księcia Joachima, a 11 czerwca księcia Henrika. Boże Narodzenie
Obchody Świąt Bożego Narodzenia w Danii wyglądają podobnie jak w Polsce, choć z kilkoma zwyczajami charakterystycznymi dla tego kraju. Rozpoczynają się od adwentowego wieńca, na którym umieszcza się cztery świece i w cztery niedziele poprzedzające Wigilię zapala się po jednej. Ważne w tym czasie są obchody Nocy św. Łucji patronki światła (z 12 na 13-go grudnia), podczas której odbywają się procesje małych dziewczynek oraz tradycyjne śpiewy. Wigilię, rodziny spędzają wspólnie, razem spożywają wieczerzę, rozdają prezenty, śpiewają kolędy, uczestniczą w Pasterce. Sylwestra (31 grudnia) Duńczycy spędzają z rodziną i przyjaciółmi, odbywają się wówczas liczne przyjęcia i zabawy, a o północy pokazy sztucznych ogni. Warto dodać, że jeszcze przed rozpoczęciem zabawy sylwestrowej, o godzinie 18.00, z telewizorów do narodu przemawia królowa Danii. W Danii coraz więcej miejsca zajmują społeczności innego pochodzenia, stąd pojawienie się wielu nowych dni świątecznych i tradycji, np. Ramadan – święto muzułmanów; Halloween – 31 października, podczas którego dzieci przebierają się w upiory i czarownice, a w wydrążonych dyniach zapala się świeczkę; karnawał południowoamerykański w postaci wielobarwnego przemarszu w takt rytmów samby, który ma miejsce w Kopenhadze w czasie Zielonych Świątek.
Dania - miasta
Dania - co warto wiedzieć
Dania święta - dodaj komentarz:
|