Dania święta


Strona główna -> Dania -> Dania święta
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


W Danii w ciągu całego roku obchodzone są święta państwowe i religijne, oraz święta wynikające z tradycji. Po Nowym Roku Duńczycy oddają się zabawom karnawałowym i przygotowują do zapustów (Fastelavn). Zapusty są czasem oczekiwania na nadejście postu i przypadają na 49 dni przed Wielkanocą.


Św. Marcin z Tours

Wielkanoc

Zgodnie ze zwyczajem w ten dzień dzieci przebierają się w wymyślne kostiumy i uderzają w beczkę. Tradycyjną potrawą przyrządzaną wówczas jest Fastelavnsbolle, czyli okrągłe ciastko z lodami i kremem. Wkrótce potem nastaje czas Wielkanocy (Påske), świąt spędzanych w gronie rodziny, która obdarowuje się wielkanocnymi czekoladowymi jajkami, symbolizującymi płodność. 1 maja w całej Danii obchodzone jest Święto Pracy, popularnym miejscem spotkań w ten dzień jest park Fælledparken w Kopenhadze; a 7 tygodni po Wielkanocy (w maju lub czerwcu) wypadają Zielone Świątki, które trwają dwa dni i upamiętniają Zesłanie Ducha Świętego. Na czerwiec przypada Dzień Konstytucji (5.VI) upamiętniający podpisanie pierwszej demokratycznej konstytucji Danii w 1849 r.; oraz Wieczór Świętojański wywodzący się z tradycji pogańskiej, podczas którego zapalane są ogniska i palone kukły czarownic. Noc Świętojańska upamiętnia też urodziny Św. Jana Chrzciciela.

Dzień św. Marcina z Tours

10 listopada obchodzony jest Dzień św. Marcina z Tours. Legenda głosi, że ów święty był zmuszany do zostania biskupem, uciekając przed pościgiem schował się w stodole, jednak zgiełk spowodowany przez gęsi zdemaskował zbiega. Duńczycy aby „się zemścić” jedzą tego dnia pieczone kaczki.

Obchody urodzin rodziny królewskiej

Wyjątkowymi dniami w Danii są obchody urodzin poszczególnych członków rodziny królewskiej, i tak: 16 kwietnia świętuje się urodziny królowej Małgorzaty II, 29 kwietnia urodziny księżnej Benedikte, 26 maja księcia Frederika, 7 czerwca księcia Joachima, a 11 czerwca księcia Henrika.

Boże Narodzenie

Obchody Świąt Bożego Narodzenia w Danii wyglądają podobnie jak w Polsce, choć z kilkoma zwyczajami charakterystycznymi dla tego kraju. Rozpoczynają się od adwentowego wieńca, na którym umieszcza się cztery świece i w cztery niedziele poprzedzające Wigilię zapala się po jednej. Ważne w tym czasie są obchody Nocy św. Łucji patronki światła (z 12 na 13-go grudnia), podczas której odbywają się procesje małych dziewczynek oraz tradycyjne śpiewy. Wigilię, rodziny spędzają wspólnie, razem spożywają wieczerzę, rozdają prezenty, śpiewają kolędy, uczestniczą w Pasterce. Sylwestra (31 grudnia) Duńczycy spędzają z rodziną i przyjaciółmi, odbywają się wówczas liczne przyjęcia i zabawy, a o północy pokazy sztucznych ogni. Warto dodać, że jeszcze przed rozpoczęciem zabawy sylwestrowej, o godzinie 18.00, z telewizorów do narodu przemawia królowa Danii.

Święta społeczności innego pochodzenia

W Danii coraz więcej miejsca zajmują społeczności innego pochodzenia, stąd pojawienie się wielu nowych dni świątecznych i tradycji, np. Ramadan – święto muzułmanów; Halloween – 31 października, podczas którego dzieci przebierają się w upiory i czarownice, a w wydrążonych dyniach zapala się świeczkę; karnawał południowoamerykański w postaci wielobarwnego przemarszu w takt rytmów samby, który ma miejsce w Kopenhadze w czasie Zielonych Świątek.

 Dania - miasta

Aalborg Arhus Kopenhaga Odense Roskilde


Dania - co warto wiedziećDania - Tradycje w Danii Tradycje w Danii
Dania posiada europejskie tradycje w wielu dziedzinach sztuki: od architektury (gmach Opery ...
Dania - Ciekawostki o Danii Ciekawostki o Danii
Dania jest krajem bardzo przyjaznym dla turystów. Sprawnie działa tu sieć ...
Dania - Kuchnia Duńska Kuchnia Duńska
Państwo duńskie posiada bogate tradycje kulinarne, którą są ...
Dania - Praktyczne informacje o Danii Praktyczne informacje o Danii
Duńskie urzędy pocztowe pracują od 9.00 lub 10.00 do 17.00 lub 18.00 w dni ...
Dania - Przydatne telefony w Danii Przydatne telefony w Danii
ADRESY POLSKICH PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH Ambasada RP w Kopenhadze Richelieus Alle 12, ...
Dania - Dojazd do Danii Dojazd do Danii
Możliwości dotarcia do Danii jest wiele. Można oczywiście pojechać ...
Dania - Lotniska w Danii Lotniska w Danii
Międzynarodowy Port Lotniczy Kastrup usytuowany na obrzeżu Kopenhagi, największy port lotniczy w ...
Dania - Warunki naturalne w Danii Warunki naturalne w Danii
Powierzchnia Danii jest nizinna, o rzeźbie lodowcowej, ukształtowanej w plejstocenie; ...
Dania - Grenlandia Grenlandia
Grenlandia to ogromna powierzchniowo wyspa, uznawana za największą na świecie, o ...
Dania - Dania mapa Dania mapa
Dania - Demografia Danii Demografia Danii
Danię zamieszkują głównie Duńczycy stanowiący 95% ...
Dania - Gospodarka Danii Gospodarka Danii
Dania to kraj rozwinięty głownie przemysłowo-rolniczo. Dania, opierająca ...
Dania - Historia Danii Historia Danii
Pierwsze wzmianki o Danii pochodzą z IX wieku. W X wieku Duńczycy przyjęli ...
Dania - Nauka i edukacja w Danii Nauka i edukacja w Danii
W Danii najwyższą instytucją naukową jest Duńska Królewska Akademia Naukowa. Została ...

Dania święta - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies