-
Duńskie urzędy pocztowe pracują od 9.00 lub 10.00 do 17.00 lub 18.00 w dni powszechne lub od 9.00 do 12.00 w soboty.
-
W wielu hotelach, stacjach kolejowych oraz biurach turystycznych do nabycia są karty uprawniające do bezpłatnego zwiedzania muzeów jak i darmowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej.
-
Osoby wwożące do Danii leki powinni postarać się o odpowiednie zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność ich zażywania.
-
W razie wypadku możemy liczyć na bezpłatną pomoc w każdym szpitalu i izbie przyjęć, pod warunkiem, że nie przyjechano tam z zamiarem leczenia. Jeżeli osoba nie jest w stanie wrócić do kraju o własnych siłach to strona duńska zapewnia transport na koszt poszkodowanego.
-
Przed wyjazdem warto wykupić dwa rodzaje ubezpieczenia: NNW - ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jeśli dojdzie do wypadku za granicą, np. złamania ręki, to na podstawie zgromadzonej dokumentacji leczenia Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i KL - ubezpieczenie Kosztów Leczenia. W przypadku nagłej choroby za granicą to ubezpieczenie pokryje koszty leczenia.
-
Walutą obowiązującą jest korona duńska (DKK - 1 korona = 100 ore). W obiegu są banknoty o nominałach 50 DKK, 100 DKK, 200 DKK, 500 DKK i 1000 DKK, monety 20 DKK, 10 DKK, 5 DKK, 2 DKK, 1 DKK, 50 ore i 25 ore. W większych miasteczkach oraz miastach, przy ruchliwszych ulicach znajdują się bankomaty gdzie można pobrać duńską walutę. Akceptowane są wszystkie popularne karty kredytowe. Międzynarodowe karty kredytowe są honorowane w hotelach, kawiarniach, restauracjach i sklepach.
-
W Kopenhadze warto nabyć kartę kopenhaską - upoważnia ona do bezpłatnego wstępu do ponad 60 muzeów i atrakcji turystycznych, oraz do nieograniczonego korzystania z autobusów i pociągów w granicach stolicy i okolicach. Zapewnia ona zniżkę w objętych umową restauracjach, 20% zniżki przy wynajęciu samochodu, 20% na wycieczkach kanałami i po porcie oraz 25 – 50% na promach do południowej Szwecji. Karta Kopenhaska jest ważna 24, 48 lub 72 godziny i kosztuje 155, 255 lub 320 koron duńskich. Szczegóły na stronie www.visitcopenhagen.dk.
JAZDA SAMOCHODEM
Lubiący podróżować samochodem mogą dostać się do Kopenhagi również z obszaru Niemiec poprzez Półwysep Jutlandzki i most nad cieśniną Wielki Bełt łączący wyspy Fionię i Zelandię. Przejazd przez most jest płatny (www.storebaelt.dk) Również płatny jest przejazd przez cieśninę Sund mostem łączącym Malmoe z Kopenhagą – przeprawa ta długości 16 km składa się z mostu i tunelu dla samochodów i pociągów (www.oresundbron.dk).
NAJLEPIEJ JECHAĆ
Wizytę w Danii najlepiej planować na okres od maja do września, kiedy jest na ogół pogodnie i odbywa się mnóstwo imprez kulturalnych. Najbardziej tłoczno jest w lipcu. Szczególnie ta uwaga dotyczy stolicy - Kopenhagi. Od września zamiejskie obszary są puste i spokojne.
POBYT W DANII
Do 90 dni można przebywać bez wizy. Przejścia graniczne bez kontroli – strefa unijna, należy jednak posiadać ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport.
PRAWO JAZDY I POBYT W DANII SAMOCHODEM
W Dani można posługiwać się polskim prawem jazdy lub wymienić je bez dawania egzaminów na duńskie.
Samochód musi mieć tablice rejestracyjne, znak państwowy i być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej, zaopatrzony w ostrzegawczy trójkąt.
Obowiązkowo zapinanie pasów na tylnym siedzeniu i jazda na światłach mijania przez cały rok.
Miejsca parkingowe są bezpłatne ale na określony czas. by móc korzystać z takich parkingów należy na przedniej szybie samochodu nakleić odpowiednią winietkę w formie tarczy zegara wskazówkowego. Winietkę można nabyć na stacjach benzynowych, informacjach turystycznych, koszt: ok. 10-20 DKK. Korzystanie z parkometru (winietki) jest bardzo proste - przed wyjściem z samochodu należy ustawić wskazówki na winietce tak by wskazywały bieżącą godzinę. Samochód można pozostawić na parkingu na godzinę, dwie lub trzy - w zależności od parkingu. Po ustalonym czasie parkowania należy odjechać lub przeparkować samochód w inne miejsce i na nowo ustawić wskazówki na winietce tak by wskazywały bieżącą godzinę.
REGULACJE DROGOWE
W Danii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:
-
110 km/h na autostradach
-
80 km/h poza terenem zabudowanym
-
50 km/h na terenie zabudowanym
Samochód powinien być wyposażony dodatkowo w trójkąt ostrzegawczy i fotelik dla dzieci w wieku 3-6 lat. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5%. Obowiązkowe jest używanie pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów.
PRZEPISY CELNE
Do Danii można wwieźć :
-
Alkohol: 1 litr napojów alkoholowych lub 2 litry wina deserowego i 2 litry wina
-
Limit ogólny UE na wwóz piwa wynosi 48 x 0,33 co daje w zaokrągleniu 15 litrów
vWyroby tytoniowe: 200 sztuk papierosów lub 250 g tytoniu
-
Perfumy: 50 g
vInne artykuły: o łącznej wartości 1350 DKK
Przy jednorazowym zakupie artykułów o wartości przekraczającej 300 DKK w sklepach oznaczonych znakiem „Tax–free shoping”, których jest a Danii prawie 3100, można otrzymać zwrot 19% ceny przy wyjeździe z Danii. Jest on wypłacany za okazaniem stempla ze sklepu na lotniskach w Kopenhadze i w Billund, na promach Scandinavian Seaways do Norwegii oraz na promach Polferries do Polski.
WYNAJEM MIESZKANIA
Ogłoszenia można znaleźć w lokalnych i ogólno krajowych gazetach. Płaci się 3 kaucję w wysokości depozyt oraz 3 miesięczną opłatą zaliczkową
Jyllands-Posten http://www.jp.dk
Berlingske Tidende http://www.berlingske.dk,
Politiken http://www.poljob.dk
Stiftstidende http://www.jobdanmark.dk.
Agencje nieruchomości http://www.bolig-guide.dk
Mieszkania na sprzedaż i wynajem http://www.boligportal.dk.
UZNAWALNOŚĆ DYPLOMÓW I KWALIFKJACJI ZAWODOWYCH
Duńskie Centrum Oceny Zagranicznych Kwalifikacji – CVUU (Cirius)
The Danish Centre for Assessment od Foreign qualifications
Danasvej 30
DK-1780 Copenhagen V
tel: 0045 33 26 84 90
fax: 0045 33 26 84 91 http://www.cvuu.dk
PRACA W DANII
Publiczne służby zatrudnienia oferty pracy http://www.jobnet.dk oraz www.workimport.dk.
Prywatne agencje pracy http://www.job-guide.dk
Duńscy doradcy pracy http://www.eures.dk
Staże zagraniczne www.europa.eu/youth, www.europa.eu/youth/working/traineeships/index_eu_pl.html
ŚWIADCZENIA SOCJALNE
Należy uzyskać osobisty numer CPR-number/social security. Wydawany jest przez biuro Rejestru Narodowego Folkeregisteret. Na jego podstawie można korzystać z opieki medycznej , bezpłatnej nauki języka duńskiego. Do jego wydania trzeba posiadać zezwolenie na pobyt lub wewnątrznordyckie zaświadczenie, paszport i posiadany ewentualnie akt ślubu i w wypadku dzieci ich akty urodzenia.
ŚWIADCZENIA MEDYCZNE
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ
ZAKUPY
Sklepy i domy towarowe pracują od 9.00/10.00 do 17.30 od poniedziałku do czwartku, do 19.30 lub 20.00 w piątki oraz do 13.00 lub 14.0 w soboty. W niedziele wiele sklepów jest zamkniętych, choć zgodnie z prawem sklepy mogą pracować przez okrągłą dobę, przez siedem dni w tygodniu, za wyjątkiem niedzieli po 17.00 i poniedziałku rano w przypadku większych sklepów. Sklepy w centrum Kopenhagi są otwarte w godzinach od 10.00 do 17.30, od poniedziałku do piątku, oraz do 13.00 w soboty
|
Tradycje w Danii
Dania posiada europejskie tradycje w wielu dziedzinach sztuki: od architektury (gmach Opery ...
|
|
Ciekawostki o Danii
Dania jest krajem bardzo przyjaznym dla turystów. Sprawnie działa tu sieć ...
|
|
Kuchnia Duńska
Państwo duńskie posiada bogate tradycje kulinarne, którą są ...
|
|
Dania święta
W Danii w ciągu całego roku obchodzone są święta państwowe i ...
|
|
Przydatne telefony w Danii
ADRESY POLSKICH PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH
Ambasada RP w Kopenhadze Richelieus Alle 12, ...
|
|
Dojazd do Danii
Możliwości dotarcia do Danii jest wiele. Można oczywiście pojechać ...
|
|
Lotniska w Danii
Międzynarodowy Port Lotniczy Kastrup usytuowany na obrzeżu Kopenhagi, największy port lotniczy w ...
|
|
Warunki naturalne w Danii
Powierzchnia Danii jest nizinna, o rzeźbie lodowcowej, ukształtowanej w plejstocenie; ...
|
|
Dania mapa
|
|
Grenlandia
Grenlandia to ogromna powierzchniowo wyspa, uznawana za największą na świecie, o ...
|
|
Demografia Danii
Danię zamieszkują głównie Duńczycy stanowiący 95% ...
|
|
Gospodarka Danii
Dania to kraj rozwinięty głownie przemysłowo-rolniczo. Dania, opierająca ...
|
|
Historia Danii
Pierwsze wzmianki o Danii pochodzą z IX wieku. W X wieku Duńczycy przyjęli ...
|
|
Nauka i edukacja w Danii
W Danii najwyższą instytucją naukową jest Duńska Królewska Akademia Naukowa. Została ...
|