Kuchnia Duńska


Strona główna -> Dania -> Kuchnia Duńska
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Państwo duńskie posiada bogate tradycje kulinarne, którą są wciąż żywe i systematycznie uzupełniane o kuchnie współczesną. Przykładem mogą być organizowane latem Festiwale Kulinarne, na które przybywają ze swoją ofertą producenci najwyżej jakości świeżych produktów. Można pokusić się o stwierdzenie, że z gastronomicznego punktu widzenia sytuacja w Danii nigdy nie była tak dobra jak obecnie.


Schab pieczony - typową duńska potrawa

Mięso

Dawniej w kuchni duńskiej rządziła kobieta, a obecnie mężczyźni zajmują równorzędne miejsce w tej dziedzinie. Kuchnia duńska opiera się na mięsie: wołowina, wieprzowina, kurczaki, kaczka; na ziemniakach, rybach, warzywach gotowanych i konserwowych w zalewie octowej oraz sosach. Zwyczaje kulinarne tej społeczności są podobne do polskich, bowiem ich obiad składa się przeważnie z mięsa, ziemniaków i warzyw. A godzina podania tego posiłku to 18.00-19.00.

Schab pieczony

Typową potrawą duńską jest schab pieczony, którego przyrządza się piekąc go razem ze skórką. W trakcie pieczenia słonina się wytapia, zaś skórka staje się chrupiąca i spieczona. Do tak przygotowanego schabu podaje się ziemniaki, gotowane warzywa (kalafior, brokuły, marchew) i sos.

Ryby

W Dani spożywa się dużo ryb, zazwyczaj pieczonych lub w zalewie octowej (dorsze, śledzie itd.). Ryby podaje się gotowane, pieczone lub w warzywach. Duńczycy zajadają się wszelkimi marynatami, ale co ciekawe w ogóle nie stosują kwaszenia. Ogórki kiszone lub kapustę uważają za produkty zepsute. W kuchni duńskiej znaczące miejsce zajmują też sery, szczególnie wędzone, pleśniowe, żółte i topione. Sery produkowane w tym kraju mają wyśmienity smak i aromat.

Napoje

Do ulubionych napojów Duńczyków należą: kawa, mleko lub soki, rzadko piją kawę i alkohole. Eksperymentują z produkcją piwa, produkując piwo z jęczmienia, o smaku czekolady lub według dawnej receptury w oparciu o bagienny mirt rosnący na jutlandzkich wrzosowiskach.

Smorrebrod

Klasyczne codzienne duńskie wyżywienie to przyzwoite śniadanie i kolacja, a między nimi mniej syty obiad. W porze lunchu często spożywa się smorrebrod (sandwicz) – kanapkę z razowego chleba i dodatkami. Smorrebrod to Narodowa Duńska potrawa, której kompozycja według najdawniejszej receptury składała się z pasztetu, słonego mięsa, galaretki oraz cebulowych krążków. Współcześnie sposób jej przygotowywania różni się od dawnej receptury, bowiem wymogi stawiane zdrowej żywności wymusiły na smorrebrod pewne modyfikacje.

Pozostałe

Inne duńskie przysmaki to: duński bekon i masło, biksemad - potrawa przyrządzana ze smażonych ziemniaków, cebuli i mięsa; kotlecik mielony o nazwie frikadelle; pasztet na ciepło z wysmażonym gorącym boczkiem i smażonymi pieczarkami oraz smażona biała kiełbasa. Na koniec posiłku często podaje się świeże owoce. Warto też dodać, że w codziennym menu Duńczyków jest niewiele zup, bowiem twierdzą oni, że ich gotowanie jest zbyt czasochłonne. Dla nich ważne jest, by jedzenie przyrządzić w sposób prosty i szybki oraz, aby się zbytnio przy tym nie zmęczyć.Dania - miasta

Aalborg Arhus Kopenhaga Odense Roskilde


Dania - co warto wiedziećDania - Tradycje w Danii Tradycje w Danii
Dania posiada europejskie tradycje w wielu dziedzinach sztuki: od architektury (gmach Opery ...
Dania - Ciekawostki o Danii Ciekawostki o Danii
Dania jest krajem bardzo przyjaznym dla turystów. Sprawnie działa tu sieć ...
Dania - Dania święta Dania święta
W Danii w ciągu całego roku obchodzone są święta państwowe i ...
Dania - Praktyczne informacje o Danii Praktyczne informacje o Danii
Duńskie urzędy pocztowe pracują od 9.00 lub 10.00 do 17.00 lub 18.00 w dni ...
Dania - Przydatne telefony w Danii Przydatne telefony w Danii
ADRESY POLSKICH PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH Ambasada RP w Kopenhadze Richelieus Alle 12, ...
Dania - Dojazd do Danii Dojazd do Danii
Możliwości dotarcia do Danii jest wiele. Można oczywiście pojechać ...
Dania - Lotniska w Danii Lotniska w Danii
Międzynarodowy Port Lotniczy Kastrup usytuowany na obrzeżu Kopenhagi, największy port lotniczy w ...
Dania - Warunki naturalne w Danii Warunki naturalne w Danii
Powierzchnia Danii jest nizinna, o rzeźbie lodowcowej, ukształtowanej w plejstocenie; ...
Dania - Grenlandia Grenlandia
Grenlandia to ogromna powierzchniowo wyspa, uznawana za największą na świecie, o ...
Dania - Dania mapa Dania mapa
Dania - Demografia Danii Demografia Danii
Danię zamieszkują głównie Duńczycy stanowiący 95% ...
Dania - Gospodarka Danii Gospodarka Danii
Dania to kraj rozwinięty głownie przemysłowo-rolniczo. Dania, opierająca ...
Dania - Historia Danii Historia Danii
Pierwsze wzmianki o Danii pochodzą z IX wieku. W X wieku Duńczycy przyjęli ...
Dania - Nauka i edukacja w Danii Nauka i edukacja w Danii
W Danii najwyższą instytucją naukową jest Duńska Królewska Akademia Naukowa. Została ...

Kuchnia Duńska - komentarze:


Kuchnia Duńska komentarz jeg
2016-01-22 11:35:49
aha i najnowsze badania wskazuja, ze dunczycy najchetniej jedza i swoj rugbro;d... czyli upraszczacjac chleb razowy, frikadele plus biala kielbasa. Na drugim miejscu o dziwo znalazla sie pizza a na trzecim... zupy :)

Kuchnia Duńska komentarz jeg
2016-01-22 09:53:46
z tymi rybam to bym nie przesadzala... glownie miesa... zreszta wystarczy spojrzec na polki sklepowe, ryba zajmuje niewiele miejca. alkohol? rzadko? nooo... nie wiem skad te informacje ;)? Statystycznie spozycie wynosi ok. 10 litrow spir. na rok. Niewiele roznia sie od Polski. Zaskakujaco duzo emerytow jest alkoholikami. Nie mowie tu o zasikanych zulach lezacych na ulicy ale o normalnych starszych ludziach,ktorzy sa poprostu uzaleznieni. No i jeszcze ilosci dopuszczalne przez ministerstwo zdrowia to np. dla mezczyzny 14 piw 0,33l na tydzien. Aha i na koniec niescislosc z kawa... "ulubione napoje to kawa", dalej czytam - "rzadko pija kawe". Rzadko pija herbate :) duzy termos kawy stoi na stole caly dzien.

Kuchnia Duńska komentarz michael
2014-07-12 12:31:17
Dunczycy piją mega dużo alkoholu

Kuchnia Duńska komentarz malgosia
2012-12-17 11:12:49
Dunczycy kochaja kawe, to sa mega kawosze, wszedzie kawa i kawa

Kuchnia Duńska komentarz olek
2011-07-21 07:58:18
"Do ulubionych napojów Duńczyków należą: kawa, mleko lub soki, rzadko piją kawę" - widze pewną nieścisłość z kawą


Kuchnia Duńska - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies